Functional Assessment Interview (FAI): En bedømming av intervjuets styrker og svakheter
8. mai 201012:15-13:00
Storefjellhall 2
Presentør
Jon A. Løkke | ||
Lars Rune Halvorsen | Høgskolen i Akershus | |
Kari Anne Torp Bertelsen | Halden kommune |
Abstract
Funksjonelle analyser brukes for å avdekke atferders funksjoner eller atferdens hensikter i mentalistisk språkdrakt. Funksjonelle analyser kan i prinsippet gjennomføres på to forskjellige måter; ved direkte observasjon av målatferden, eller ved indirekte måling av atferden når informasjonen skaffes via nærpersoner. Indirekte funksjonelle analyser er vanligvis det første som velges i kliniske saker.
Functional Assessment Interview (FAI) er et kjent instrument for å undersøke funksjoner ved å stille både åpne og lukkede spørsmål til nærpersoner.
Dersom praktikere, med rimelig grad av sikkerhet, skal kunne støtte seg på informasjon fra FAI i planleggingen av tiltak, må instrumentet ha god nok kvalitet. FAI er kritisert for å være omfattende og produserer data som ikke er gode nok for sikre slutninger om funksjoner. Vi presentere resultatene fra en litteraturgjennomgang der FAI har vært sentralt. Vi skisserer noen tentative konklusjoner angående praktisk bruk av instrumentet, styrker og svakheter og mulige forbedringer av FAI. På mer generelt grunnlag drøfter vi om den omfattende bruken av indirekte analyser er en ønskelig utvikling for anvendt atferdsanalyse.